ADAPTÍVNE PÁDLOVANIE BEZ BARIÉR
„Pádlovanie bez bariér“ alebo tzv. adaptívne pádlovanie, je náš rozvojový projekt pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Rozvíja sebavedomie, motivuje vystúpiť mimo zóny komfortu, podporuje motiváciu a sebarozvoj. Táto špecifická metóda zážitkového vzdelávania prináša nové možnosti, ako objavovať svoje silné stránky, získať nové zručnosti, stanoviť si vlastné ciele v prostredí, ktoré takmer zmazáva rozdiely v zdravotnom znevýhodnení. Naše workshopy rozvíjajú sebavedomie, vnútornú motiváciu, medziľudské a komunikačné zručnosti v úplne novom prostredí, kde si sami stanovujete ciele, prekonávate vlastných seba.
Ľudia so zdravotným, sluchovým alebo zrakovým znevýhodnením vo veku 13+.
Počas našich workshopov adaptívneho pádlovanie vieme rozvíjať:
- sebadôveru a sebavedomie
- osobnú angažovanosť
- pohybové a koordinačné zručnosti
- schopnosť stanoviť si cieľ
- vystúpiť zo zóny komfortu
- športovať v prostredí, ktoré zmazáva bariéry
Naši účastníci/čky budú vnímať posilnenie v niektorej alebo vo viacerých z vyššie uvedených zručností a vlastností. Budú sebavedomejší a budú mať skúsenosť s dosiahnutím úspechu.
- parkovanie priamo pri lodenici
- bezbariérové WC
- prístup k vode po rampe
Karloveská zátoka v Bratislave, lodenica Univerzity Komenského. V prípade vysokej hladiny Dunaja sa presunieme do Čunova. Vždy sme na pokojnej a stojatej vode.
1.) Úvod: zoznámime sa, porozprávame sa o očakávaniach, nastavíme si kajaky, povieme si o bezpečnosti a oboznámime sa so základmi pádlovania ešte na suchu (30 min.).
2.) Nastavenie kajaku: ak je to potrebné, prispôsobíme kajak/sedadlo/pádlo účastníkovi/čke podľa jeho/jej potrieb (15 min.).
3.) Praktická časť na vode: učíme sa základy pádlovania, ale i pokročilé techniky, spoločne objavujeme Karloveskú zátoku i svoje silné stránky a nové schopnosti. Účastníci vedia pádlovať na jednomiestnom alebo dvojmiestnom kajaku. (60-90 min.).
4.) Záver: návrat do lodenice, odnesieme a vyčistíme kajaky, náš inštruktor vedie reflexiu, rozprávame sa čo sme sa naučili, prezlečenie sa a rozlúčime sa. (30 min.)
1. Vek 13+.
2. Schopnosť samostatne dýchať a udržať hlavu vzpriamene na vodou so záchrannou vestou.
3. Schopnosť zadržať dych (uzavrieť dýchacie cesty) počas ponorenia pod vodu.
Vašu účasť a možnosť zapojiť sa, konzultujeme vždy individuálne, vzhľadom na konkrétne možnosti daného znevýhodnenia. Dôvodom je snaha zabezpečiť čo najvyššiu bezpečnosť našich aktivít.
Prihlasovanie spustíme opäť v apríli 2023.
Prineste si prosím:
- športové oblečenie na vodu a obuv, ktorá sa môže zamočiť
- náhradný set oblečenia a druhý pár obuvy, ktorý si viete nechať v lodenici v šatni
- v prípade horúceho počasia pokrývku hlavy, slnečné okuliare, dlhý rukáv a opaľovací krém
- odporúčame aj malú fľašu s vodou, prípadne desiatu
- ak nosíte dioptické okuliare zaistite si ich šnúrkou/gumičkou
Používame metodiku tzv. adaptívneho pádlovania American Canoe Association (ACA), kde sa tomuto špecifickému prístupu venujú od roku 1990. ACA je jeden z 2 najväčších vodáckých zväzov na svete. Naši inštruktori sú vyškolení a certifikovaní ACA.
Naše kajaky sme adaptovali vďaka špeciálne vyvinutým pomôckám pre ľudí so znevýhodnením od firmy Creating Ability.
- každý účastník/čka vopred vyplní zdravotný dotazník a individuálne konzultujeme jeho/jej možnosti
- každý účasník/čka má po celý čas na vode záchrannú vestu
- pádlujeme iba na stojatej a veľmi mierne tečúcej vode, ktorú dobre poznáme
- na 1 inštruktora/ku je maximálne 5 účastníkov
- každý náš inštruktor/ka má kurz prvej pomoci, lekárničku, ako aj tréning na adaptívne pádlovanie
- používame kvalitné a overené jedno a dvojmiestne kajaky značky P&H, Prijon, Delsyk alebo Roteko
- pádlo alebo kajak adaptujeme podľa potrieb jednotlivca
- vieme využiť podporné plaváky, ktoré zabraňujú prevráteniu kajaku
- vieme použiť dvojmiestne kajaky, kde je účastník/čka so znevýhodnením a vzadu skúsenejší kajakár, asistent alebo rodič
- držíme sa princípu „Challenge by choice“, kedy každý účastník/čka vie dobrovoľne z aktivity vystúpiť, pokiaľ by bola príliš náročná
Kde nás nájdete:
Zapojené organizácie: Spojená škola Hrdličková pre nepočujúcich, Inštitút pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím a jednotlivci so zdravotným znevýhodnením, Spojená škola Mokrohájska 3 a Odborné učilište Dúbravská cesta.
Projekt „Pádlovanie bez bariér“ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.
Projekt „Pádlovanie bez bariér“ podporili: